Головна » Пісковик (піщаник)

Пісковик – як добувають, та що з нього роблять

Пісковик є представником дуже поширених осадових порід і, можливо, є найвідомішою осадовою породою. Майже скрізь, де є вода, замерзла чи ні, у річці чи в океані, є ймовірність формування пісковика. Навіть там, де нема води, наприклад, у пустелі, пісковик може формуватися просто під ногами.

Як видно із назви, пісковик складається з піску. Тут начебто немає нічого складного. Але є кілька речей, які слід розглянути детальніше. Що ж таке пісок? Пісок характеризується розміром зерна, який складає від 0,1 до 2,0 мм. Якщо зерно меншого розміру ніж 0,1 мм, ми маємо сланець або алевроліт, якщо зерно більшого розміру ніж 2,0 мм, то отримуємо конгломерат або брекчію.

Сходи і фасад з пісковика
Облицювання пісковиком

Зерна можуть складатися з окремих кристалів різних мінералів, таких як кварц або польовий шпат. Або навіть кристалів піску великого розміру з фрагментами інших каменів – таких як граніт і сланець. Для того, щоб роздивитися склад пісковика, зазвичай достатньо збільшувального скла. Округлість зерна також має важливе значення при визначенні відстані, яку подолав пісок до осадження або близькість до родовища.

Наявність дрібних зерен і бруду в піщанику свідчить про відносно велику енергію середовища осадження, наприклад, внаслідок дії хвиль на пляжі, вітер розсіює поля піщаних дюн або їх змиває припливом течії річки.

Кар'єр Ямпільського пісковика
Ямпільський пісковик – блоки

Формування пісковика

Формування пісковика відбувається в різних шарах піску, внаслідок чого камінь може відрізнятися різними характеристиками. Піщаник утворюється в багатьох родовищах, які відрізняються між собою і в результаті шарування спричиняє різницю від попередніх шарів. Іноді пісок в наступному шарі дрібніший, ніж у попередньому. В результаті на камені з’являється текстура шаруватості, яка може бути дуже складною і цікавою.

Зерна пісковика мають важливе значення, оскільки в них поєднуються мінерали і цемент. Цемент в піщанику впливає на міцність, колір, пористість і придатність каменю. Зазвичай, основними складовими цементу є кальцит, кварц (діоксид кремнію) та глина, або інше.. Пісковик, цементований кремнеземом дуже міцний і жорсткий. Пісковики, цементовані кальцитом підлягають дії кислотних розчинів і більш швидко розмиваються. Цемент з глини або гіпсу роблять пісковик досить м’яким і нестійким до стирання.

Пісковик (відтінки)
Плитка (скеля з пісковику)

В’язкі речовини також впливають і на пористість пісковиків. На початковому етапі формування пісковик має багато відкритих отворів або пор. Вода, наприклад, протікає прямо через пісок через пори. Але по мірі перетворення піску на камінь, цемент заповнює ці пори і для води залишається все менше шляхів. Взагалі, пісковик вважається досить пористим каменем, серед усіх каменів. Пісковик є ідеальним каменем для ґрунтових вод, а також в якості сховищ нафтових рідин.

Оксиди заліза, марганцю та інші домішки можуть викликати яскраві і контрастні кольори в пісковиках. Ці кольори надають пісковику свій унікальний характер і бажану декоративність. Кольори варіюються від яскравих білих, червоних, жовтих, оранжевих і навіть пурпурового і зеленого. Кольорові пісковики, як правило, поєднують в собі кілька кольорів, які посилюють його естетичну привабливість.

Родовища пісковика

Родовища пісковика можуть бути надзвичайно красивою і мальовничою частиною природного середовища, особливо, підкреслюючи вражаючі види на природні парки і заповідники. Родовища пісковиків:національні паркіи Гранд-Каньйон, Сіон, Брайс, Меса-Верде, Арки, і Ред захоплюють мільйони відвідувачів неповторними видами.

В Україні існує два відносно потужних родовища пісковику. Теплий жовтий та майже білий пісковик  – Ямпільського родовища, видобувається на кар’єрах Вінницької області. Червоний, та оливково-сірий пісковик Теребовлянського родовища видобувають на півдні Тернопільської області.

Колота плитка з пісковика
Колота скеля і соломка з Ямпільського пісковика

Обробка пісковика

Блоки пісковика можуть підлягати різанню, поліруванню, різьбленню і використовуватися для різних цілей. Жовтий, Ямпільський та червоний Теребовлянський пісковики використовують для виготовлення різноманітної будівельної продукції: сходи, фасадна плитка, підвіконня, стільниці, та багато іншого. Піщаник може також забезпечити кремнезем для виробництва скла.

Українські пісковики дуже стійкі до погодних умов Європи, проте легко оброблюються. Це робить пісковик каменем придатним до загального застосування в будівництві та мощенню доріг.

Сляби Ямпільського пісковика
Пісковик (Теребовля і Ямпіль)

Ціни на пісковик та вироби з нього

ВирібГабаритЦіна
Сляб2 см540 грн/м²
Сляб3 см600 грн/м²
Сляб4 см750 грн/м²
Сляб5 см900 грн/м²
Сляб8 см1200 грн/м²
Плитка600х300х20 мм550 грн/м²
Плитка600х300х30 мм600 грн/м²
Бруківка пиляна20х10х3 см600 грн/м²
Бруківка пиляна20х10х5 см650 грн/м²
Бруківка пиляна10х10х5 см670 грн/м²
Call Now Button