Головна » Сходи з мармуру чи з граніту – який камінь обрати?

Сходи з мармуру чи з граніту – який камінь обрати?Які сходи вибрати мармур або граніт?

Всі знають, що краще всього робити вибір будівельних матеріалів, розуміючи їх властивості, та маючи досвід експлуатації зведених об’єктів. Поставимо питання: який матеріал, мармур або граніт, краще вибрати для облицювання сходів.

Спочатку звернемося до досвіду експлуатації кам’яних сходів в Одесі. Напевно, в Україні немає  людини, яка б не знала Потьомкінські сходи. Проте, мало хто знає її будівельну історію. Будівництво сходів було завершене в 1841 році, проте, матеріал, яким вона була вкрита, відрізнявся від того, який ми бачимо сьогодні. Прибулі в Одеський порт за хлібом судна привезли з італійського міста Трієст  готові сходини з піщанику. Вони і склали відомі всім 200 кам’яних сходинок  знаменитих сходів.

Більше 90 років служили вони вірою і правдою, не боячись ні морської вологи, ні перепадів зимової температури, ні вологої Одеської зими.

У 1925 році на кам’яних Одеських сходах знімаються кадри знаменитого “Броненосець Потьемкин”, після чого сходи і отримали своє сучасне  ім’я. І якщо Ви придивитеся до тих кадрів, де видно деталі сходів, то із здивуванням виявите, що вони в значно гіршому стані, ніж в наші дні.

У 1933 році був зроблений капітальний ремонт, а сходини з піщанику, що відслужили 92 роки були замінені гранітними, які на даний момент прослужили вже 80 років.

Теперішні сходини Потьомкінських сходів виготовлені з гранітів Українських родовищ, які відрізняються своєю твердістю, морозостійкістю і низькою стираністю.

Пояснимо зрозумілішою мовою ці терміни і порівняємо, як поводитимуть себе сходи з мармуру та граніту.

Морозостійкість будівельних матеріалів:

Це кількість циклів заморожування – розморожування у водонасиченому стані, який може витримати зразок без погіршення зовнішнього вигляду. При таких випробуваннях так само проводяться виміри втрати маси взірця. Вода, потрапляючи в пори матеріалу, при замерзанні розширюється в об’ємі на 8-10 %, що створює тиск на речовину, яка  знаходиться поблизу мікротріщин і пір.

Внаслідок цього відбувається часткове руйнування поверхневого шару каменя, і як наслідок, втрата маси. Знову звернемося до наших гранітних Потьомкінських сходів і до Одеської  зими. За три місяці перехід температури від позитивного значення до негативного відбувається близько 10 разів.

Потьомкінські сходи, облицьовані гранітом, простояли більше 80 років, відповідно перенесли 800 циклів заморожування – розморожування. Отже, можна стверджувати, що мінімум  25% від загальної кількості гранітних сходин сьогодні знаходяться у відмінному стані, а це означає, що українському граніту, з якого зроблені наші сходи сміливо можна надати коефіцієнт морозостійкості, – F 400.

За українськими стандартами, коефіцієнт  морозостійкості  будівельних  матеріалів не має бути нижче F 50. Під цей мінімальний покажчик підпадає і мармур. Спробуємо з тієї ж практики поглянути на облицювання мармуром вхідних груп і сходів, безліч яких  Ви можете побачити на Дерибасівській, Єкатериненській, Грецькій та  інших вулицях Одеси.

Висновки сумні: багаточисельні розкриті тріщини, сколи, злами плит,  які були змонтовані не більше 7-10 років тому, говорять про те, що матеріал з морозостійкістю  F 50  – це не найкращий матеріал для зовнішніх сходів, фасадів і вхідних груп.

Твердість будівельних матеріалів:

Властивість характеру людини і чудова  якість граніту. Проте як її виміряти? Виявляється, це дуже просто –  все на цьому світі пізнається в порівнянні, чим і скористався в 1811 році німецький мінеролог Фрідріх Моос.

Він запропонував розташувати мінерали в послідовності,в якій ними можливоі дряпати один-одного. Така шкала має його ім’я, а такий метод визначення твердості найпоширеніший. За цією шкалою, на  позиції 1 розташований  найм’якший  матеріал, а на позиції 10 – найтвердіший  матеріал, який неможливо нічим подряпати – це алмаз.

Отже, шкала Мооса:

  • 1 – графіт, тальк – дряпається нігтем, гіпсом;
  • 2 – гіпс – дряпається нігтем, кальцитом (ракушняк);
  • 3 – кальцит (Caco3) (основна складова мармуру), золото, срібло – дряпається міддю, піском;
  • 4 – флюорит (Caf2), доломит (основа білого мармуру) – дряпається ножем, склом, піском;
  • 5 – апатит, лазурит – із зусиллям дряпається ножем, склом;
  • 6 – ортоклаз, опал – дряпає скло;
  • 7 – кварцит (Sio2  – основа кристалів граніту), гранат, турмалін – дряпає скло, обробляється алмазом;
  • 8 – топаз, аквамарин – дряпає скло, обробляється алмазом;
  • 9 – корунд (Al2o3 – складова граніту), рубін, сапфір – дряпає скло, обробляється алмазом;
  • 10 – алмаз, ельбор.

Відштовхуючись від мінерального складу граніту і дослідів за визначенням твердості по методу Мооса, граніт займає в цій шкалі 7-е і 8-е місця. Мармур розташований з 3-го по 4-е місце, при цьому він дряпається піском і м’якими металами.

Як скористатися цими даними при виборі мармуру або граніту для сходів? Якщо сходи інтенсивно використовуватимуться на вулиці або в суспільних місцях, то довше прослужать гранітні сходи, навіть при таких вологих зимах, як в Одесі та Львові. Ще один важливий показник довговічності облицювальних матеріалів – ізносостійкість або стираність.

Для  проведення класифікації облицювальних  матеріалів по стираності прийнятим є припущення, що по підлозі з цього матеріалу в рік проходитиме один мільйон людей, при цьому дана поверхня втрачає певну кількість матеріалу (руйнується).

Прийнята наступна градація матеріалів по ізносостійкості:

   1-а категорія – знос менше 0,12 мм товщини за рік – кварцити, гранітні породи;

   2-а категорія – знос 0,12 – 0,35 мм за рік – базальт, піщаник, кристалічний мармур;

   3-я категорія – знос 0,35 – 0,60 мм за рік – мармур, м’який піщаник, доломит;

   4-а категорія – знос  0,60 – 1,50 мм за рік – мармуровані вапняки (кольоровий мармур), туф, вапняк;

   5-а категорія – знос  1,50 – 2,50 мм за рік – м’який вапняк.

Відповідно, сходи з мармуру, що потрапляє в 4-у групу, стиратимуться майже в 10 разів швидше, ніж гранітні з 1-ої групи. Також  потрібно пам’ятати, що втрата блиску поліровки матеріалу настає вже при втраті 10 – 50 мікрон верхнього шару мармуру або граніту. Це може статися вже за один рік експлуатації.

Безперечно, сходи з мармуру – це гідна прикраса будь-якого інтер’єру. Проте, коли йде мова про зовнішні рівні вхідних груп або про сходи, які піддаватимуться інтенсивній експлуатації, вибір граніту для такого об’єкту буде правильним. Історія одеських гранітних сходів – яскраве тому підтвердження.Call Now Button