Головна » Натуральний камінь – Мармур

Натуральний камінь – Мармур

Геологічний екскурс

Після свого формування гірські породи можуть попасти в таке геологічне середовище, яке істотно відрізнятиметься від середовища утворення породи: на мінерали, що залягають в земній товщі, починають впливати різні ендогенні (зовнішні) сили: тепло, тиск вищерозміщених порід, глибинні флюїди, розчини і гази, води, водень, вуглекислота і ін. Зміна магматичних і осадових порід в твердому стані під впливом ендогенних чинників і називається метаморфізмом (від греч. «метаморфо» — перетворюся, перетворююся).

Мармур, з незапам’ятних часів використовуваний людиною для будівництва і обробки житла, також відноситься до метаморфічних порід, що утворилися в результаті перекристалізації карбонатів (вуглкводнемістящих з’єднань) — вапняку або, рідше, доломіту більш 2,5-4 мільярдів років назад. В процесі перекристалізації в метаморфічних мраморах, як правило, знищуються всі сліди первинних уламкових зерен або скам’янілих органічних залишків. Можуть бути стерті також поверхні нашарування вихідних вапняків.

Склад мармуру при метаморфізмі не міняється. Вихідні карбонатні породи — або вапняки, або доломіти. Відповідно, мармур складається з кальциту (карбонату кальцію), або доломіту (карбонату кальцію і магнію), або з обох мінералів.

Забарвлення мармуру залежить від домішок. Зазвичай вона світла, проте присутність навіть доль відсотка силікатів, оксидів заліза і графіту наводить до фарбування породи в різні кольори і відтінки, включаючи жовтий, коричневий, червоний, зелений і навіть чорний; бувають і строкаті, різноколірні мармури.

Деякі різновиди мармуру — дрібнозернисті, інші настільки грубозернисті, що зерна кальциту помітні неозброєним оком. Найбільш коштовними вважаються дрібнозернисті білі мармури, які використовуються в скульптурних роботах.

Породи групи мармурів міцні, досить зносостійки, декоративні, добре обробляються і легко поліруються. Їх щільність вагається від 2,3 до 2,6 т/м³, міцність на стискування — від 30 до 153 Мпа, твердість за шкалою Мосса складає 2,5-5, водопоглинання знаходиться в межах від 0,02 (Travertino).

 

Родовища мармуру

Родовищ мармуру в світі досить багато, проте камінь, що добувається в них, не однаково цінується майстрами.

Найбільшою популярністю користуються мармури Італії. Знаменитий білий скульптурний мармурдобувається біля Каррари в Тоскані. Впродовж багатьох століть каррарський мармур вважається незвичним природним матеріалом, чи не одним з чудес світу — адже він здатний пропускати світло на глибину до 4 см! Саме з ним працював Мікеланджело. Білий, блискучий, такий, що легко піддається шліфовці, цей камінь і у наш час використовується для найскладніших і вишуканіших робіт в скульптурі і архітектурі.

Заслуженою славою користується і Паросський жовтуватий мармур, що добувається в Греції. Цей камінь послужив матеріалом для старогрецьких скульпторів, чиїми роботами ми захоплюємося і сьогодні. У США значні товщі мармуру залягають в східній частині країни — в Аппалачах і інших районах. Видобуток мармуру ведеться також в Північній Африці. Крупне родовище доломітових мармурів знаходиться в Натале (ЮАР).

Поклади мармуру є також на Кубі, у Франції, Норвегії і інших країнах.

У СНД відомо близько 400 родовищ порід групи мармурів з сумарними запасами більше 100 млн. м³.

У Росії родовищ мармуру порівняно мало: Коєлга, Першинськоє, Кибік Кордон (Східний Урал, Саяни), — і це майже все. Є родовища в Іркутської області, в Південній Якутії і на Кольському півострові, але вони розроблені слабо.

На Україні мармур добувається в Закарпатті, Криму, Донецької області.

Крупні поклади мармуру є у Вірменії і Грузії. У Вірменії розробляються Іджеванське, Агверанське, Хорвірабське родовища коричневого мармурурожевого мармуру і чорного мармуру; у Грузії — Лопотське, Молітське, Салієтське родовища сірого мармурусіро-червоного мармуру і червоного мармуру.

Особливо багаті родовищами мармуру республіки Середньої Азії. В Узбекистані відомі кремові мармури і рожеві мармури Газганського, сірі, темно-сірі мармури і рожеві мармури Аман-кутанського родовищ. А білий дрібнозернистий скульптурний мармур Мальгузарського родовища в Узбекистані, по оцінках фахівців, навіть перевершує прославлений каррарський.

 

Властивості мармуру

Одна з головних властивостей мармуру поміщена вже в самому його назві – у перекладі з грецького marmaros означає «блискучий камінь». Саме здатність мармуру перетворюватися в променях сонця, виявляти оку кожного разу нову, неповторну гру світла і змусила древніх греків звернути увагу на цей матеріал, звести з нього десятки храмів, створити статуї, граціозність і пластика яких викликає у нас захоплення через сотні років.

Окрім цього, мармур володіє ще цілим рядом властивостей, що дозволяють йому залишатися одним з найпопулярніших натуральних будівельних матеріалів:

Зручність обробки. Мармур пластичний, легко піддається поліровці і шліфовці. Він досить в’язкий і готується, тому при ударах відразу не розколюється, дозволяючи висікати вироби самої різної форми;

Довговічність. В білих мармурів перші ознаки «вікових змін» з’являються лише через 100-150 років;

Водонепроникність. Мармур володіє низьким коефіцієнтом водопоглинання (0,08–0,12%), завдяки чому може використовуватися для обробки ванних кімнатбасейнівфонтанів.

Морозостійкість. Мармур практично не поглинає вологу — тому при дії низьких температур йому не загрожує поява мікротрещин від замерзаючої рідини. Вироби з мармуру можна сміливо використовувати в холодних приміщеннях;

Термостійкість. Мармур не схильний до дії високих температур, що дозволяє використовувати його для виготовлення камінів або застосовувати для обробки приміщень з температурами, що істотно перевищують звичайні;

Экологічність.  По рівню своєї природної радіоактивності мармур відноситься до першого класу і може застосовуватися при будівництві всіх типів об’єктів. Як природний матеріал, він володіє пористістю і здатний «дихати» — це створює в приміщенні сприятливий мікроклімат;

Універсальність. З мармуру можуть бути виготовлені як крупні елементи інтер’єру — сходи з мармуру, стінні панелі, колони з мармуру, так і дрібніші, декоративні деталі — стільниці з мармурупідвіконня з мармуру, статуетки, вази.

 

Види мармуру

По декоративних якостях, сфері застосування і можливим способам обробки і мармури ділять на білий мармурсірий мармур і кольорові мармури.

Відмітною ознакою білих мармурів є майже повна відсутність в них яких би то не було домішок. Як правило, це однорідні мінерали з дрібно- і середньозернистою структурою. Вони дуже пластичні, легко піддаються обробці, прекрасно виглядають в інтер’єрах. Саме до групи білих відноситься легендарний каррарський мармур — улюблений матеріал Мікеланджело.

Білий мармур — дуже ніжний «домашній» камінь, непригодний для облицювання фасадів і інших зовнішніх робіт. Як і все мармури, він здатний витримувати перепади температури і рівня вологості, відносно стійкий до механічних пошкоджень, проте під впливом атмосферних явищ легко покривається плямами і жовтіє, безповоротно втрачаючи свій блиск і білизну…

Сірі мармури, як і білі, легко піддаються обробці, добре поліруються, проте набагато менш схильні до згубної дії зовнішнього середовища. Їх використовують як для зовнішнього облицювання стін, так і для внутрішнього облицювання приміщень.

Сірі мармури нерідко відрізняються характерною «шаруватим» забарвленням, що нагадує не то химерні нагромадження хмар, не то засніжені пейзажі. Це дозволяє створювати абсолютно особливі, неповторні інтер’єри з мармуру.

Колористика кольорових мармурів вельми обширна — від жовтих мармурів і рожевих до зелених мармурів і чорних каменів. У кольоровому мармурі звичайні багато прожилків (так званих “кам’яних вен”), які є тріщинами, заповненими природними домішками – оксидами заліза, силікатами, графітом. Найбільш рідкими і коштовними в цій групі вважаються синьо-голубі різновиди. Комбінування кольорових мармурів або використання лише одного з них дозволяє створювати дуже нестандартні і ефектні інтер’єри з мармуру.

Call Now Button