Головна » Натуральний камінь – Граніт

Натуральний камінь – Граніт

Геологічний екскурс

Серед більше чотирьох тисяч гірських порід, відомих сучасним дослідникам, одну з основних груп складають магматичні (вивержені) породи. Народжені в результаті щонайпотужніших вивержень вулканів, вони впродовж багатьох мільйонів років застигали в земній товщі, під впливом багатьох чинників набуваючи того неповторне багатство відтінків, гру світла і тіні, якими ми можемо милуватися і сьогодні.

Граніт — найпоширеніша в континентальній земній корі гірська порода, що утворилася в результаті повільного охолодження і твердіння на великій глибині магматичного розплаву. Граніт може сформуватися також при метаморфізмі — під впливом високих температур і тиску, а також різних рідких і газоподібних речовин (флюїдів)що піднімаються з глибини. Окремим гранітним масивам частенько приписується то магматичне, то метаморфічне, а то і змішане походження.

По своєму складу граніти відносяться до полімінеральним порід, утворених декількома мінералами. Головні породоутворюючі мінерали граніту — польовий шпат (35-40%) і кварц (25-35%). Польовий шпат представлений в основному одним або двома видами калієвого польового шпату (ортоклазом і/або мікрокліном); крім того, може бути присутнім натрієвий плагіоклаз — альбіт або олігоклаз. Саме шпат визначає колір граніту. Найчастіше зустрічається світло-сіре забарвлення, але нерідкі також рожеві, червоні, жовті і навіть зелені (амазонітові) граніти.

Кварц присутній у вигляді скловидних тріщинуватих зерен; зазвичай він безбарвний, в окремих випадках має голубуватий відтінок, який може набувати вся порода.

Різні види гранітів характеризуються різними типами кристалічної структури. Серед них зустрічаються грубозернисті, з діаметром зерен більше 5 мм, середньозернисті із зернами від 5 до 2 мм в поперечнику, дрібнозернистого з діаметром зерен менше 2 мм. Останні є найбільш довговічними — термін життя виробів з дрібнозернистого граніту може обчислюватися багатьма століттями.

 

Властивості граніту

Переваги граніту як будівельного матеріалу наші предки оцінили багато століть тому. Саме завдяки його унікальним властивостям ми і сьогодні можемо милуватися архітектурними спорудами минулих епох; а сучасні будівлі, побудовані з граніту, служитимуть не одному поколінню наших нащадків.

Які ж якості дозволяють граніту так довго не втратити популярність?

Довговічність. Кращі сорти дрібнозернистого граніту починають виявляти перші ознаки руйнування більш ніж через 500 років, тому його нерідко називають «вічним» каменем;

Міцність. Граніт відрізняється високою стійкістю до тертя, стискування і стирання. Це дуже щільний (2,6-2,7 т/м³) і міцний камінь (його міцність при стискуванні — 90-250 Мпа — удвічі більше, чим в мармуру);

Стійкість до дії атмосферних явищ і кислот.  Граніт — ідеальний камінь для зовнішньої обробки будівель.

ВодонепроникністьГраніт практично не вбирає вологу (коефіцієнт водопоглинання — 0,05 –0,17%). Саме тому граніт прекрасно личить для облицювання набережних.

Экологічність.  Всупереч існуючим забобонам, природний радіаційний рівень більшості гранітів відповідає 1-му класу — тобто вони радіаційно безпечні і придатні для всіх видів будівництва без обмежень;

Багатство фактур. Неполірованний, шорсткий камінь, що поглинає світло; відполірований до дзеркального блиску, такий, що виявляє світу неповторну світлову гру слюдяних вкраплень — декоративні можливості граніту здатні задовольнити навіть найскладнішим дизайнерським задумам;

Сумісність з іншими матеріалами. Граніт відмінно поєднується з деревом, металом, керамікою і іншими матеріалами, використовуваними в сучасному будівництві. Він «впишеться» у будь-який інтер’єр — від класичного до ультрасучасного;

Багата кольорова палітра. Найбільш поширеним є сірий граніт, проте зустрічається і червоний, рожевий, помаранчевий, голубовато-сірий, голубовато-зелений;

Эргономічність. Ще з первісних часів чоловік звикся довіряти каменю. Цей натуральний камінь, живий «що відчуває» матеріал зніме психологічну напругу, принесе у ваш будинок затишок, спокій і комфорт.

 

Залягання граніту

Граніти — широко поширена порода, що зустрічається на всіх материках нашої планети. Інколи вони виходять на поверхню в областях, складених древніми породами, де в результаті ерозійних процесів були зруйновані відкладення, що перекривають їх.

Проте в більшості випадків застигла магма, з якої утворилися граніти, не досягає поверхні земної кори і застигає (кристалізується) на різній глибині, утворюючи тіла неодинакової форми і розміру — інтрузіви.

Батоліти:

Головна форма залягання граніту — батоліти, що є величезними інтрузивними масивами площею від сотень до тисяч квадратних кілометрів і потужністю 3 – 4 км. Батоліти складені грубозернистими гранітами. Поверхня батоліта може бути дуже нерівною з наростами, виступами і відростками. Розміри батолітов настільки великі, що до цих пір вченими не встановлено, як відбувається їх впровадження. Висловлювалося припущення, що утворення камери батолітов відбувається в результаті обвалення крупних блоків корінних порід в розплавлену магму, а потім поглинання, плавлення і асиміляції їх магмою(т.з. гіпотеза магматичного обвалення). Менш поширена гіпотеза полягає в тому, що гранітні породи батоліта є переплавленими і перекристалізованими вміщаючими породами з невеликою добавкою нового магматичного матеріалу (гіпотеза гранітизації).

Штоки:

Граніти можуть залягати у вигляді штоків — стовбоподібних інтрузівов ізометричної форми. В цілому, штоки схожі з батолітами, але мають менші розміри. Умовно штоки визначаються як батолітовидні  інтрузивні тіла площею менше 100 км.². Деякі з них є куполоподібними виступами на поверхні батоліта.

Дайки:

Зустрічаються поклади граніту у вигляді даок, довжина яких у багато разів більше ширини. Дайки володіють завдовжки від десятків метрів до сотень кілометрів і шириною від декількох десятків сантиметрів до 5-10 км. і упроваджуються по ослаблених зонах кори — тріщинах і розломах. Зазвичай в одному районі зустрічаються багаточисельні дайки, близькі за віком і складу. Такі групи утворюють кільцеві або радіальні рої.  Кільцеві дайки можуть бути не лише вертикальними, але і конічними, як би що сходяться до магматичного резервуару на глибині.

Також серед покладів гранітів зустрічаються і інтрузивні тіла іншої форми. Інколи гранітна магма утворює пошарові ін’єкції, і тоді граніти створюють серію пластообразних тіл, що чергуються з пластами осадових або метаморфічних порід.

Call Now Button