Головна » Топка для каміну, відкрита або закрита – порівняльна характеристика

Топка для каміну, відкрита або закрита – порівняльна характеристика

Закриті та відкриті топки для камінів. Переваги та недоліки.

Камін – це домашнє вогнище і головна визначна пам’ятка будь-якого інтер’єру. Головна причина його магічного тяжіння – вогонь, до якого хочеться бути ближче. Між собою і зігріваючими, затишно потріскуючими, дровами не хочеться ставити жодних перепон, навіть прозорих скляних екранів або жаротривких грат. Але ж приручення вогню далося людству непросто і це, насамперед, стихія, а вона цілком може вийти з-під контролю. Також можуть трапитися інші неприємності. Тому, при виборі каміна, в першу чергу потрібно задуматися: ризикувати чи тримати вогонь під замком?

Відмінності відкритих і закритих камінів

Відкритий камін – це відкритий простір, викладений з вогнетривкого матеріалу, в якому відбувається згорання твердого палива. Конструкції відкритих камінів можуть бути як з одностороннім доступом – звичний для нас вигляд каміна, – так і з доступом з двох, трьох, і з усіх боків, коли димар виконується у вигляді підвісної конструкції.

Відкритий камін створений для того, щоб дарувати відчуття комфорту. Він гріє променистим теплом і асоціюється з класичним каміном з цегли, хоча сучасні версії топок для таких камінів можуть бути виконані у вигляді металевої вставки без дверцят.

Головні переваги відкритої топки для каміну – це краса відкритого вогню, класичний вигляд каміна і досить низька ціна установки.

Але недоліки перекривають переваги:

  • відкриті топки для каміну найчастіше потрібно робити на замовлення;
  • низька тепловіддача,
  • розмір топки обернено пропорційний ККД і це позначається на кількості палива, що робить її дуже неекономною,
  • цегляні відкриті топки з часом вимагають перекладання; ризик виникнення пожежі значно вищий;
  • клімат і погодні умови деколи роблять використання відкритого каміна проблематичним.

Закрита топка для каміну – це ізольована камера згоряння. Інтенсивність і тривалість горіння регулюється механічними важелями для подачі повітря. Камін з такою топкою буде економним та екологічно чистим, так як в топці згоряють всі димові гази. Скло дверцят – вогнетривке, і витримує температуру до 800 ° С. І, при бажанні, можна якийсь час використовувати камін як відкритий, просто відкривши дверцята.

Ефективність закритих і відкритих камінів

Тепло у відкритому каміні безпосередньо залежить від наявності в ньому палаючого палива. ККД відкритих камінів незначний, і управляти надходженням повітря в камін складно. Це говорить про те, що залишати такий камін без нагляду не можна – в ньому потрібно постійно підтримувати вогонь. Приміщення обігрівається променистим теплом з топки а також, у деяких випадках, – конвекційним теплом від облицювання (залежно від конструкції).

Закриті топки набагато ефективніші і економічніші. На кількість нагрітого повітря впливають конструктивні особливості, матеріал, з якого вона виготовлена, наявність дверцят. Завдяки цьому досягається висока температура горіння. Топки з чавуну або сталі, при ККД більше 70%, не піддаються деформаціям через високу температуру.

Пожежна безпека.

Пожежна безпека – основна характеристика надійності каміна. Пожежні норми говорять, що відкритий камін обов’язково повинен мати захисний екран, який захищає від іскор і випадання палаючих дров і, одночасно, не заважає надходженню повітря в топку. Потрібно враховувати і розміри топки – якщо її глибина невелика, то при великому завантаженні палива полум’я може вириватися, створюючи загрозу загоряння і пошкоджуючи облицювання.

У закритій топці, завдяки дверцятам з вогнетривкого скла, проблема пожежної безпеки пропадає сама собою.

Надходження повітря у відкриті і закриті каміни

Горіння в каміні забезпечується за рахунок подачі повітря в топку. У відкритому каміні цей процес відбувається природним шляхом і, для виключення задимленості приміщення, необхідно регулювати цей процес. Труднощі виникають при «герметичності» приміщення – вікна та двері, що щільно закриваються. У такому випадку регулювати тягу можна за допомогою шиберної заслінки. Але тепловтрати все одно великі, тому що більша частина повітря йде на підтримку вогню у відкритому каміні.

Власники камінів з закритою топкою не стикаються з цією проблемою, так як регулювання тяги відбувається за допомогою важелів для подачі повітря і шиберної заслінки. Завдяки тому, що в заритих камінах присутній вторинне допалювання, скорочується кількість вуглекислого газу в диму, підвищується тепловіддача.

Паливо для камінів

В основному, каміни розпалюють сухими дровами, для яких використовується деревина не хвойних порід, так як вона не засмічує димохід каміна кіптявою і сажею.

У закритій топці дрова згоряють максимально, залишаючи малу кількість вугілля і золи. Існують моделі топок, які можна палити вугіллям або екологічно чистим рослинним паливом – пелетами.

Переваги та недоліки відкритих і закритих камінів

За рахунок регуляції подачі повітря в закриту топку, досягається стійкість і стабільність в її роботі. Закриті каміни споживають менше кисню і палива, при цьому у них висока тепловіддача, ККД і потужність. Вони надійні, безпечні, зручні у використанні і догляді, економічні і екологічні.

Відкрита топка для каміну теж має ряд переваг – обігрів променистим теплом, яке вважається найкориснішим для людини, після сонячного; такі каміни не сушать повітря, також вони естетичні і дають відчуття комфорту, так як є відкритий вогонь.

Закриті топки зараз набирають популярності, так як вони мають ряд важливих переваг. Також можна врахувати і той фактор, що такі топки випускаються різноманітних конфігурацій і розмірів, а при специфічних вимогах замовника можуть бути виготовлені на замовлення.

Вибір на користь відкритих камінних топок говорить про добрий смак і традиційності в поглядах, і такі топки теж користуються популярністю, але чи варто робити такий вибір і, внаслідок, терпіти ряд деяких незручностей?

Питання, звичайно, суто індивідуальне, і рішення слід приймати зважене й аргументоване. І пам’ятати при цьому, що в будь-якому випадку камін, який з’явиться у Вашому домі, подарує тепло і приємні хвилини (а може й години) відпочинку.

Call Now Button